Reklam
Nuh Mustafa ER

Nuh Mustafa ER

Nuh Mustafa ER

SENİ ÖLDÜRENDE YOKTUR DİN, İMAN

12 Haziran 2020 - 10:19

SENİ ÖLDÜRENDE YOKTUR DİN, İMAN...Hicretten bir yıl önceydi. Birinci Akabe Biatı'ndan sonra Medineliler, kendilerine İslamı öğretmeleri için Hz. Peygamber' den Muallim istediler. Bunun üzerine Resul-u Ekrem Mekke'nin ileri gelen ailelerinden birinin oğlu olan 25 yaşındaki genç Mus'an b. Umeyr'i Medine'ye öğretmen olarak gönderdi. Mus'ab, İslam Tarihi'nin ilk Öğretmen'i olarak Medine'de çalınmadık kapı bırakmadı ve Medine'nin büyük çoğunluğunun Müslüman olmasına vesile oldu...

Asırlar farklı olsa da niyet aynı niyet, gaye aynı gaye..

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Müzik Öğretmenliği mezunu Şenay Aybüke Yalçın da anasını, babasını, kardeşini ve sevenlerini geride bırakarak, Doğu'nun ücra köşesindeki vatan evlatlarına yol gösterici olabilmek için gitmişti Batman'ın Kozluk ilçesine.. 9 Haziran 2017 tarihinde, karne gününde PKK tarafından acımasızca katledildi.

Babasının ; "İstersen gitme kızım, diğer atamada tekrar tercih yaparsın" sözüne, "Hayır Baba, bayrağın dalgalandığı her yer vatandır, gideceğim." diyerek kararlı duruşunu ortaya koydu. Nasıl ki Mus'ab, ailesinin baskılarını göz ardı ederek Medine'ye gittiyse, Aybüke Öğretmen de terörün olduğunu bile bile, korkmadan gitmişti Batman'a...

Ondan geriye o güzel sesiyle söylediği" Mağusa Limanı"türküsü kaldı.

Sanki şehit olacağını hissetmiş gibi" Beni öldürende yoktur din, iman" demişti. Gerçekten de seni öldürende din, iman yok Aybüke Öğretmenim. Bu vatan seni ve senin gibi Aslan Yüreklileri asla unutmayacak.

Hani Yunus Emre, "Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm, Yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi" diyor ya. Genç yaşta kara toprağa girmene mi yanalım, acını bir ömür yüreklerinde hissedecek ailene mi, yoksa senin gibi bir öğretmeni kaybeden öğrencilerine mi?

Allah Taala Kur'an-ı Kerim'de,Ahzab Suresi'nin 23.ayetinde "Müminler arasında öyle kişiler vardır ki, Allah'a verdikleri sözde durdular. Onlardan kimileri verdiği sözü yerine getirdi (canını vererek şehit oldu). Kimileri de (Allah için savaşmaya devam ederek şehid olmayı) beklemektedir. Onlar (verdikleri sözü) hiçbir şekilde değiştirmediler."

Sen, Allah'ın bu ilahi mesajına mazhar olarak şehit oldun. Ancak bu memlekette Aybükeler, Necmettinler asla bitmeyecek. Vatan toprağında, al bayrağın dalgalandığı her yerde elbette bizler yine var olacağız...

Sözlerime Bardızlı Nihani'nin şu mısralarıyla son verirken, bu vatanın ebedi kalması için canlarını veren bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

"Karlarda yatarlar şerefli, şânlı

Kimisi vurulmuş, nur yüzlü kanlı,

Kimisi nevcivan, taze nişânlı

Boynu buruk, melûl, gözü yoldadır

Yollara düşenin gelmedi sesi

Analar âh çeker, atalar yası

Yad değil bunlar hep ciğer-pâresi

Acep bilen var mı ne ahvâldedir."

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum